‘Covid-19 ile Mücadele Şeffaflıkla, Akılla ve Bilimle Yapılsın’

Sağlık emek – meslek örgütleri olarak, “Yaşam Hakkımızdan Vazgeçmiyoruz, Ölümleri Durdurun!” sloganıyla İl Sağlık Müdürlüğü önünde yapmak istediğimiz basın açıklaması polis tarafından engellendi. Emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu yaşanan arbedenin ardından basın açıklamamızı Çemberlitaş tramvay durağında yaptık.

 

İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Tabip Odası, İstanbul Dişhekimleri Odası, İstanbul Veteriner Hekimler Odası, SES İstanbul Şubeleri, Dev Sağlık-İş ve Tüm Rad Der tarafından düzenlenen eylemde “Yaşamak, yaşatmak istiyoruz” sloganı atıldı.

 

Oda Başkanımız Ecz. Cenap Sarıalioğlu yaptığı konuşmada, 11 Mart 2020 tarihinde Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının açıklanmasının üzerinden 400 gün geçtiğine dikkat çekerek “Bu 400 günde milyonlarca insanımız hastalandı, on binlerce insanımız canını kaybetti. Tünelin ucunda halen ışığı görmüyoruz.” dedi.

 

Ecz. Sarıalioğlu konuşmasında şunları söyledi: “Bizi kötü günlerin beklediğini çok net bir şekilde görüyoruz. Bu durumun sebebi, kamu otoritesinin ‘kısmi’ uygulamalarıdır. Pandemiyle mücadelede en önemli silahlarımızdan olan testlerin kısmi uygulandığını, ücretsiz maskelerin kısmi dağıtıldığını, insanımızı koruyacak aşıların kısmi yapıldığını ve maalesef bugün de kısmi kapanmanın icat edildiğini görüyoruz. Tüm yaşananlardan ders almıyoruz, mücadele ediyormuş gibi görünüp aslında hiçbir şey yapmıyoruz. Vatandaşlarımızın aşılamaları tamamlanmamışken Libya’ya 150 bin doz aşı göndermemiz izaha muhtaç bir durum. Kamu otoritesine bir kez daha seslenmek istiyoruz. Lütfen Covid-19 ile mücadeleyi şeffaflıkla, akılla, bilimle yapalım. Artık can kaybına tahammülümüz yok.”

 

Ortak basın açıklaması için tıklayınız.

 

 

 

 

 

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir