YOK ARTIK…..SAĞLIKTA DA MI?

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Beşeri Tıbbi Ürünlerin Ambalaj Bilgileri, Kullanma Talimatı ve Takibi Yönetmeliği Kılavuzlarında hayvansal kaynak belirtilmesi ile ilgili güncelleme yapıldığını duyurdu.

Böylece bazı ilaçlarda domuz kaynaklı yardımcı madde kullanıldığı benzeri tartışmaların son bulması bekleniyor.

Beşeri tıbbi ürünlerin ambalaj bilgileri ve kullanma talimatına, okunabilirliklerine ve yardımcı maddelerine ilişkin,

kılavuzun 19 maddesinin güncel hali şöyle;

19. Beşeri tıbbi ürünlerin etkin ve yardımcı maddelerinde hayvansal kaynak kullanıldığı durumlarda, kullanma talimatında bu kaynak belirtilmelidir: Kullanma Talimatında beşeri tıbbi ürünün tanımlanması için yer alan beşeri tıbbi ürünün her bir dozaj biriminin içerdiği veya uygulama şekline göre belirli hacim veya ağırlığının içerdiği etkin maddeler ve yardımcı maddeler kalitatif olarak ifade edilirken etkin madde ve yardımcı maddede kullanılan hayvansal kaynağın isminin açık olarak belirtilmesi gerekir. Etkin madde için aynı zamanda Kullanma Talimatının “… Nedir ve ne için kullanılır?” bölümünde de bu bilgiye yer verilir.

Örnek 1: Sığır safra ekstresi; pankreatin (sığır pankreas dokusundan üretilen pankreas tozu); jelatin (balık jelatini) gibi.

Örnek 2: At kaynaklı kuduz antiserumu (kuduz aşısı enjekte edilen atların, enjeksiyon sonrasında plazmasından saflaştırılan kuduz immunoglobulini)

Tartışmalar son bulacak

Bu düzenleme ürün içeriğindeki hayvansal kaynaklarla ilgili tartışmayı da sona erdirecek. Özellikle bazı ilaçlarda domuz kaynaklı jelatin kullanıldığı söylentisi zaman zaman tartışma yaratıyordu. Bu tartışma kimi zaman TBMM kürsüsüne kadar uzanabiliyordu.

Mecliste “Helal” ilaç tartışması..

Örneğin Habertürk Gazetesinden Murat Gürgen’in haberine göre önceki gün mecliste bu konuda bir tartışma yaşanmıştı.

Habere göre, AK Parti Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan, çölyak hastalarının kullandığı glutensiz ilaçların domuz jelatini içerebileceğini belirterek, bu gıdaların helal ve sağlıklı olanlarını hastalarla paylaşmak gerektiğini belirtti. CHP’li Gaye Usluer, ise bu sözlere, “İnanç üzerinden, ne hastalık tanısı ne hastalık takibi ne de tedavi olur” karşılığını verdi.

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir