Değerli Meslektaşlarımız,

Biz eczacılar yaklaşık 2 yıldan beri inanılmaz derecede yoğun, karmaşık, her yeni günün geçen günü arattığı, sıkıntı ve stres dolu günler geçiriyoruz.Hepimiz Eczacılık Fakültelerinden mezun olduğumuz gün ettiğimiz yemine sadık kalarak bugüne değin büyük bir sevgi, ile yapmaya çalıştığımız mesleğimizden adeta bıktırıldık. Pek çoğunuzun sabahları eczanesine gitmek bile istemediğini biliyoruz. Biliyoruz çünkü aynı duyguları bizler de çok yoğun şekilde yaşıyoruz.Değerli Meslektaşımız,Eczacılık tarihinde hiçbir dönemde son iki yıldaki kadar üstümüze gelinmedi, hiçbir dönemde emeğimize, ekmeğimize bu derece göz konulmadı. Hiçbir dönemde mesleğimizi bitirmek adına bu kadar yoğun çalışma yapılmadı ve hiçbir dönemde bu meslek bu kadar sahipsiz kalmadı.Haftada bir değişen kurallar, Bütçe Uygulama Talimatını her biri kendi kafasına göre yorumlayan kurumlar, biz eczacıları hekim ve hasta ile adeta hergün kavga eder hale getirdi.Anlamsız, haksız ve sebepleri bizlere bir türlü izah edilemeyen kesintiler, hergün düşen ilaç fiyatları, fiyat farklarının depo ve firmalar tarafından karşılanmaması, yoğun kırtasiye işlemleri nedeni ile önceki dönemlerde 2 veya 3 personel ile verdiğimiz hizmeti bugün beş altı personel ile vermemiz ve bunların bizlere maliyeti.Eczanelerin cirolarına göre iskonto oranlarının sınıflandırılması fiyatı 200 TL ve üzerinde olan ilaçlardan bırakın kar etmeyi üste para verecek duruma gelmemiz hepimizi gizli iflas noktasına getirdi. Bir de bunlar yetmiyormuş gibi bazı kurumların hadlerini, görev yetki ve sınırlarını aşarak yaptıkları eczane denetimleri ve bunun sonunda meslektaşlarımıza yapılan sözleşme iptalleri mesleğimizi yapılamaz noktasına getirdi.Çok yakında mesleğimizi elimizden almak isteyen birileri zincir eczaneleri ve drugstore’ları açarken ne yazık ki bizler de tek geçim kaynağımız olan eczanelerimizin kapılarına kilit vurmak zorunda kalacağız. Değerli Meslektaşımız,Peki tüm bunlar olup biterken sessiz mi kalacağız?Yitirmekte olduğumuz geleceğimizi, yitirdiğimiz meslek onurumuzu geri alabilme adına hiç mi bir şey yapmayacağız?Bizler meslek onurunun yitirildiğine inanan ve onun geri alınabilmesi adına savaş vermeği göze alan eczacılar olarak bir süredir çalışmalar yapıyoruz.Bu çalışmalarımızda meslektaşlarımızın fikir ve düşüncelerini bir havuzda toplayarak bugün yaşadığımız sorunlarımıza çözüm önerileri üretiyoruz. Değerli Meslektaşımız,

Sorunlar hepimizin sorunları, birlikten kuvvet doğar düşüncesinden hareketle değerli fikir, yorum ve düşüncelerinizden yararlanmak adına sizleri de MESLEK ONURUMU GERİ İSTİYORUM ( MOGİ ) platformu içinde görmek istiyoruz.

Bu harekete katılmanın hiçbir ön koşulu yok. Tek bir kriterimiz var, o da eczacı olmak ve meslek onurunu geri alabilme savaşı içinde savaşacak gücü kendinde bulmak. Bu harekette hiçbir siyasi düşünceye yer yok, her meslektaşımız toplantıya girerken siyasi kimliğini ve düşüncesini kapının dışında bırakmak, sadece eczacılık mesleğinin geleceği ve sorunları ile ilgilenmek zorunda.Sizler de bu savaşın içinde olmayı, geleceğinizin aydınlık ve meslek onurunu geri almış birer eczacı olarak eczacılık dünyasında yer almayı ve bunun haklı gururunu yaşamak istiyorsanız biz kollarımızı ve masamızdaki yerinizi açtık. Bekliyoruz.

Tüm meslektaşlarımıza sağlıklı, başarılı ve aydınlık gelecek dileklerimizle…

 MOGİ