e-Fatura ve e-arşiv fatura arasındaki fark nedir?

KAYNAK:  https://www.parasut.com/

e-Fatura:

  • e-Fatura, e-fatura mükellefi olan şirketler arasında elektronik ortamda fatura gönderilip alınmasını sağlayan elektronik fatura türüdür.
  • 421 No’lu Vergi Usul Kanunu Genel tebliği ile bazı sektörler ve ciro limitleri için e-fatura kullanımı konusunda zorunluluk getirilmiştir. Bu zorunluluk kriterleri her sene Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayınladığı tebliğlerle güncellenmektedir.
  • e-Fatura kullanımı zorunlu olsun olmasın, isteyen her firma e-faturaya geçebilir. Dilerse e-fatura ile birlikte e-arşiv fatura da kullanmaya başlayarak yalnızca e-fatura kullanıcılarına değil, bütün müşterilerine elektronik ortamda fatura kesebilir.
  • Gelir İdaresi Başkanlığı, e-faturaların gönderilip alınmasını sağlayan gönderim merkezini bünyesinde tutar.

e-Arşiv Fatura:

  • e-Arşiv fatura, e-fatura sistemine dahil olmayan şirketler veya son kullanıcılara elektronik ortamda fatura gönderilmesini sağlayan elektronik fatura türüdür.
  • Öncelikle, cirosu belirli bir tutarın üzerinde bulunan e-ticaret sitelerine zorunlu tutulmuştur.
  • İsteyen her firma e-arşiv fatura da kullanabilir ancak e-arşiv fatura kullanabilmek için öncelikle e-fatura sistemine dahil olunmalıdır.
  • Gelir İdaresi Başkanlığı’na aylık olarak e-arşiv faturaların raporlaması yapılır. Genellikle bu hizmet, e-arşiv fatura hizmetini sağlayan çözüm ortağı tarafından yerine getirilir.

Göreceli olarak e-fatura halen yeni bir kavram olduğu için hakkında eksik veya yanlış hükümler duymuş olabilirsiniz. O sebeple, aklınızdaki tüm soruları cevaplayacağını düşündüğümüz e-Fatura hakkında 20 yanlış bilgi adlı blog yazımızı okumanızı öneririz.

Elektronik fatura türleri

Dilerseniz e-fatura ve e-arşiv arasındaki farkı anlattığımız videomuzu izleyebilirsiniz.

https://www.parasut.com/kullanim-kilavuzu/e-fatura-ve-e-arsiv-arasindaki-fark-nedir

KAYNAK: https://www.parasut.com/

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir