Eczanelerde E Fatura ve E Arşiv Fatura

2020 yılı itibari ile Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenmiş şartlara uyan mükelleflerin e fatura veya e arşiv faturaya geçme zorunluluğu getirilmiştir.

Bu değişiklik eczanelerimizi de birebir ilgilendirdiği için, konu ile alakalı birkaç değerlendirme yapmak istiyorum.

Öncelikli olarak e fatura  ve e arşiv fatura nedir tanımlamasını yapalım.

E-Fatura Nedir ?

5 Mart 2010 tarihinden itibaren uygulamada olan (01.01.2014 Vergi Mükelleflerine) e-fatura, veri format ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen, VUK gereği bir faturada yer alması gereken bilgilerin içerisinde yer aldığı, satıcı ve alıcı arasındaki iletiminin merkezi bir platform (GİB) üzerinden gerçekleştirildiği elektronik bir belgedir

E-Arşiv Fatura Nedir ?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olarak faturanın elektronik ortamda oluşturulması, elektronik ortamda muhafazası, ibrazı ve raporlamasını kapsayan bir uygulamadır.

e-Faturaya tabi olmayan son kullanıcı ve vergi mükelleflerine kesilen ve mail, sms, kağıt çıktı olarak iletilen fatura türüdür)

01.01.2020 tarihinden itibaren belirtilen kriterlere uyan eczanelerimizin de  e fatura veya e arşiv faturaya geçmesi gerekmektedir.

* Son olarak bu konu 19.10.2019 tarihinde 509 sayılı tebliğ ile resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bir işletmenin e Fatura veya E Arşiv Faturaya Geçme Kriterleri Şu Şekildedir:

  1. a) 5 Milyon TL ve üzeri cirosu olan işletmeler e fatura ve e arşiv faturaya geçmek zorundadırlar.

Bu işletmeler; faturalama işlemlerinde karşıdaki kesilecek işletme e faturaya geçmiş ise E Fatura düzenleyecek, karşıdaki işletme e faturaya geçmemiş ise E Arşiv Fatura düzenleyecektir.

5 Milyon TL nin altında cirosu olan işletmeler gönüllü olarak e fatura ve e arşiv fatura sistemine geçebilmektedirler. 5 Milyon TL nin altında cirosu olan ve tek seferde 5 Bin TL ve üzeri fatura kesmeyen işletmeler e fatura veya e arşiv fatura sistemine geçmeden  kağıt fatura kesebilir veya GİB ten çalışabilir. Gönüllü olarak bu sisteme geçen işletmeler yukarıdaki belirtilen fatura kesme kriterlerine uymak zorundadırlar.

  1. b) Bir işletme 5 Bin TL üzeri tek seferde fatura kesiyor ve cirosu 5 Milyon TL nin altında ise ( SGK ya kesilen fatura gibi ) e arşiv faturaya geçmek zorundadır.

E Arşiv Faturaları iki şekilde tasarlanmaktadır.

a)Gelir İdaresi Başkanlığı sistemi üzerinden kesilebilmektedir. Bu sistemin özellikleri:

*Gelir idari başkanlığı sisteminden kesilen elektronik faturaların 6 ay sonra siliniyor olmasından dolayı bu faturaların uygun olan formatta elektronik ortamda saklanması gerekmektedir. Kağıt ortamında saklanan faturaların herhangi bir geçerliliği yoktur.

*Cari Listesi tutmadığından dolayı bir müşteriye fatura keserken her defasında tüm bilgileri tekrar girmeniz gerekir.

*Fatura Tasarımı konusunda özelleştirme yapılmaz. Faturala tasarımlarında Logo ve banka bilgisi gibi elzem olmayan ancak olması gereken bilgilerin gösterilememektedir  ve tasarımların kişiselleştirilememektedir.

*E-Fatura süreçleri ile ilgili anlık destek hizmeti bulunmamaktadır.

*Eski tarihli fatura kesilmesine sistem izin vermemektedir.

  1. b) Özel şirketler aracılığı ile ara program kullanılarak faturalar oluşturulabilmektedir.

*Şirketler 10 yıl faturayı saklamak zorundadırlar.

*Eski tarihli fatura kesmeye sistemleri izin vermektedir.

*Fatura üzerindeki olması gereken bilgiler ( logo – banka hesap no vb. ) düzenlenebilmektedir.

Cari bilgiler tutulmaktadır.

*Şirketler anlık hizmet sunmaktadır.

Eczanelerimiz SGK ya 5 Bin TL  ve üzeri fatura ( tek seferde ) kestikleri için e arşiv faturaya geçmeleri bir ertele olmaz ise 01.01.2020 den tarihinden itibaren zorunludur.

5 Milyon TL üzerinde cirosu olan eczanelerimiz e fatura ve e arşiv fatura sistemine geçmesi zorunludur.

E Arşiv Fatura ve E Fatura Sisteminde kesilen faturaların saklama zorunluluğu, geçmiş tarihli fatura kesilmesi imkanı gibi nedenlerden dolayı aracı şirketler ile çalışmayı şuan için elzem kılmaktadır.

Belirtilen zamanın yaklaşması nedeniyle Türk Eczacıları Birliğinin hem Maliye Bakanlığı ile erteleme konusunda görüşüp durumu netleştirmesi  hem de aracı şirketler ile görüşerek toplu anlaşmalar yapması gerektiğini düşünmekteyim.

Saygılarımla….

Ecz. Oğuzhan ULUTAŞ

  1. Bölge Kayseri Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı

ECZACININ SESİ/ HABER

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir