70 milyon kutu ilacın stok kaydı düzeltildi.

Bazı ilaçlar mercek altında

Eczacılara, gösterdikleri duyarlılık nedeniyle teşekkür eden Gürsöz, “Yeni yıldan itibaren kayıtların daha düzenli tutulacağına inancımız tamdır” dedi. Gürsöz, gelecek yıl ilaç tedarik yönetiminde yeni bir aşamaya geçileceğini belirterek, şunları dile getirdi:

“Ülkemizde yıllık tüketilen 2 milyar kutuyu aşkın ilaç, üretimden hastaya ulaşana kadar daha etkin bir biçimde takip edilebilecek. Aranan ilaçlar doğru adreste kolaylıkla bulunabilecek. Yani herhangi bir ilacın hangi eczanede olduğu hemen tespit edilebilecek. Eczaneler de stoklarında olmadığı halde sistemde görünen ilaçların sebep olduğu karışıklıktan kurtulmuş olacak. İlaç Takip Sistemi çok daha etkin bir İlaç Tedarik Yönetim Sistemi haline dönüşecek.”

Yeni dönemle birlikte denetimlerin etkinliğinin de artacağını vurgulayan Gürsöz, stok kayıtlarının düzeltilmesinin ardından başta antibiyotikler olmak üzere psikiyatri ve solunum yolu hastalıklarında kullanılan tüm ilaçların satışının ve kullanımının mercek altına alınacağını sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı