İlaç firmaları global bütçeyi kabul etti

HACER BOYAClOĞLU – ANKARA
Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) ilaç harcamalarını ciddi oranda azaltmayı öngören global bütçe uygulamasına özel hastanelerin ardından ilaç firmaları da ikna oldu. SGK, global bütçe uygulamasının taviz verilmeden yürütülmesi için konuyla ilgili 5 bakanla bir protokol imzalayacak. Protokole göre bakanlar global bütçede öngörülen rakamlara ulaşılmaması durumunda tedbir almayı taahhüt edecek. Protokolü, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz imzalayacak. SGK bu adımdan sonra ilaç firmaları ile ayrı bir protokol daha imzalayacak.
 
Protokol imzalanacak
SGK global bütçe konusunda uzun süredir sektör temsilcileri ile yaptığı görüşmelerde nihayet bir sonuca ulaştı. Geçen yılın sonuna doğru özel hastaneleri bu konuda ikna eden SGK, ilaç firmalarıyla da geçen ay bir uzlaşıya vardı. Global bütçeyle ilgili süreçte gevşeme yaşanmamasını isteyen SGK, konuyla ilgili bakanların imzalayacağı bir protokol de hazırladı. Ancak ilaçla ilgili tek sıkıntı global bütçeyle sınırlı değil. SGK, geçen yılın eylül ayında aldığı kararla ilaç fiyatlarında indirime gitti. İndirimin birçok eczaneyi sıkıntıya sokacağını savunan Türk Eczacıları Birliği (TEB) 4 Aralık’ta “kepenk indirme” eylemi yapınca, SGK da aralık ayında tüm sözleşmeleri iptal etti. SGK, TEB’i aradan çıkartarak eczanelerle birebir sözleşme yapacağını duyurdu. Ancak Danıştay 10. Dairesinin Ocak 2010’da aldığı kararla fesih işleminin yürütmesi durduruldu. Şu an itibariyle de ilaç alım protokolü yürürlükte. Dolayısıyla kriz “şimdilik” rafa kaldırıldı.
 
GLOBAL BÜTÇE NEDİR
Global bütçe, belli bir tavan bütçenin ilaç ve hastane giderleri için belirlenmesi, aylar itibariyle öngörülen rakamların üstüne çıkılması durumunda da giderek artan oranlarda indirim yapılmasını öngörüyor.
 
İTHALATA KISITLAMA
Sağlık Bakanlığı, 1 Mart’tan itibaren ithal ilaçların ruhsatlandırılmasında yeni bir uygulama başlatacak. Üreticiler artık “İyi İmalat Uygulamaları Belgesi’ni sadece bakanlığın denetlediği ya da karşılıklı tanıma anlaşması yaptığı ülkelerden alabilecek.
 
REFERANS